Komşu Köylerimiz PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Salı, 06 Kasım 2007 10:27

ULAKLI  KÖYÜ

Köyümüzün doğusunda bulunan aşağı ve yukarı Ulaklı diye iki parçadan oluşan bir komşumuzdur. Kırşehir sancağının Keskin kazasına bağlı Yörükân Taifesine mensup bir Türkmen köyüdür. Bu bilgi (araştırmacı yazar: Ahmet Dulkadiroğlunun “Dünden bu güne Dulkadiroğulları “ adlı kitabından alınmıştır.

Kuruluşuna ve kimlerin kurduklarına ait bir bilgi yoktur. Bir orman köyü olup, tarım ve hayvancılıkla geçimini sürdürürken, işçi-memur ve esnaf olaraktan şehirlere dağılmışlardır. İstanbul’da büyük çaplı iş yerlerine sahip işverenleri vardır. Komşu köylerle iyi geçimlidir.

BIYIKAYDIN  KÖYÜ

Yazılı kaynaklara göre bu yerlerde demir çağına dair yaşama bulguları vardır. Roma ve Bizanslardan kalma eserler höyüklerden halen bile çıkmaktadır. Şu anki köyün kuruluşuna ait bir yazılı bir bilgi yoktur. (Bunu söylerken, kendim detaylı bir araştırma yapmadığımdan dolayı o cümleyi kullandım).

Köyümüzün güneyine düşen bu komşumuzda tarım ve hayvancılıkla uğraşır. Tarihi bir zenginliğe sahiptir. Erken yıllarda köyden İstanbul’a gelip çalışanlar şimdilerde işçi çalıştıran ve işveren konumuna gelmişlerdir. Komşu köylerle uyumlu bir sosyal yapıya sahiptirler.

BATTALOBASI  KÖYÜ

Batı komşumuz olan bu köyün; bir Türkmen köyü olduğu ağızdan ağza anlatılır. Tarihi olarak araştırmak gerekir. Bir orman köyü ve ana yol üzerinde oluşu bahtını daima açık eylemiştir. Çoğu çevre köylerinin birleşim yeridir. Halkın geçimi tarım ve hayvancılığa dayanır. Çok önceleri şehirlere gidenler olduğu içindir ki; bu köyden büyük esnaflar, üniversiteli hukukçular,mühendisler ve son zamanlarda da milletvekili dahi çıkarmıştır. Çevre köylere göre gelişmiştir.

KÖSEDURAK  KÖYÜ

Çamlığı ile meşhur olan batı komşularımızdan bir orman köyüdür. Tarım ve hayvancılıkla geçimini temin eder. İlçe ana yolu üzerinde olmasına rağmen fazla gelişememiştir. Tarihiyle ilgili açıklayıcı bir bilgi bulunamadı. Konar-göçer Türkmen aşiretlerinden olduğu yaşayanlarca söylenmektedir. İşçisi-memuru çok olan bu komşumuzun da oldukça fazla esnafa sahip oldukları bilinmektedir. Çevre komşularıyla iyi geçimlidir.

KUZEY KOMŞULARIMIZ

Kuzeyde bulunan Çevrimli (Pörek), Ahaylı, Kalekışla ve Faraşlı köyleridir ki; hepsi orman köyleridir. Tarım az, hayvancılık gelişmiştir. Şehirlere göç erken ve çok olduğu için bu köylerden okuyanlar oldukça fazladır. Köyümüzün bu köylerle çok fazla sosyal ilişkileri yoktur.

 

Son Güncelleme: Perşembe, 26 Ağustos 2010 11:57
 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 37 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 286
İçerik : 333
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 499092
Template Design ah-68 | Copyright © 2019 by selamli.com | Yönetici