Diyanetin İmsakla İmtihanı PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Perşembe, 01 Haziran 2017 20:34

                         Diyanetin  İmsakla  İmtihanı

 

Osmanlılarda din işleri şeyhülislam eliyle yürütülürdü. Ankara’da 1920 de açılan TBMM since bu görev “Şeri’ye ve evkaf vekaleti“ne verildi.  3 Mart 1924 yılında 429 sayılı kanunla “            Diyanet İşleri Reisliği” kurularak bu görevi sürdürmeye başlayan bu kurum 22.06.1965 tarih ve 633 sayılı bir kanunla “Diyanet İşleri Başkanlığı”     adıyla görevini sürmeye başlar ve de devam eder. O gün bu gündür din işleri bu kurum tarafından yürütülerek devlete bağlı olarak çalışır. Halkın dini konulardaki sorunlarını, hac ve umre seyahatlarını, camiye imam temini, imsak, takvim ve gerekli görülen yerlerde başkanlığı temsil etme gibi vs görevleri  ikame eder. Dini konuların en üst düzeyde karara bağlanmasını yani fetva yetkisini sadece bu kurum kullanır.

Kanunla çerçevesi çizilen görevleri bağımsız olarak yapması belirtilir. Çünkü; laikliğin gereği “devlet dine, din de devlet” işlerine karışamayacağı kesin bir dille belirlenir. Dolayısıyla din ayrı, devlet ayrı olarak telakki edilmesi, gerek her ikisinin de birbirlerine müdahale etmemesi konusunda devlet tarafından kanunlarla muhkem tutulur.  

Diyanet kendi çerçevesi içerisinde görevini yaparken, işine gelmediği yerde veya konuda devlet elini oraya uzatmıştır. Diyanet ise; devletin din ile yanlışlarına ses çıkarmayıp seyirci kalmış ve de kalmaya devam etmektedir. Örnek mi? : Totonun, kazı kazanın, ganyanın, piyangonun, içkinin, zinanın, faizin, uyuşturucunun, kumarın kesin haram olmasına rağmen devlet eliyle bunların yapılmasına ses çıkaramamaktadır. Bu konulara el atmak istese laikliğin gereği hatırlatılıp aba altından hemen bir sopa gösterilmesi   kafidir. Devletin ise; diyaneti kendi işine karıştırmaz iken, diyanetin görev icabı Allah’ın kesin emirlerini uygulamasına dur der ve hemen işine karışıverir…

Ramazan ayı gelince bir imsak sorunu yaşanır. Oruca başlama anlamına gelen imsak geri çekilerek gecenin zifiri karanlığında diyanet insanları oruca başlatır. Neyse bu o kadar da önemli sayılmaz. Sayılmaz ama sabah namazına ne demeli… İmsak başladı denilerek ardından hemen sabah ezanını okutulur. Bilmeyen insanlarda ezan sonunda hemen sabah namazını kılar ve yatar. Kişi zanneder ki sabah namazını kıldım. Oysaki daha namaz vakti girmemiş ki  namaz kılınmış olsun.

Allah bakara suresinde “Siyah iplikle beyaz iplik belli oluncaya kadar yiyin için” (2/187) diyerek oruca başlanacağı emrini vermiştir. Fecr yani tan yerinin ağarmaya başladığı kızıllık ve hemen ardından gelen beyaz ışığın belirmesi ile de sabah namazının kılınma vakti olduğu tâ peygamberimizden beri uygulanan bir gerçektir. Bu gerçek ortada iken her Ramazanda Müslümanlar bir imsak kargaşası yaşarlar. Bunca insanların sabah namazlarının ifsad edilmesine sebep olunur. Bu vebal kılan kişide mi, kıldıran kişide midir?..

Diyanet, Ramazanın bir gün evvelisine kadar sabah namazı ezanını 4:25 de okuturken, orucun biri olan gündeki sabah ezanını hemen 3:36 da okutmasını nasıl izah edersiniz?. Hemen ne oldu da bir saati aşkın bir zaman geriye alındı imsak? Ramazan bitiminden sonra aynı imsak vaktinde de okutulmaya devam edilecek midir?.. Sahurda ezan okunurken tan yerine doğru bir bakınız, hiç ağarma belirtisi bile yokken bu ezan neyin nesidir?..

Ey diyanet, sen Allah’ın ayetine mi, elindeki alete mi uyarsın?...Her hepimiz şunu iyi düşünmeliyiz. Peygamberimiz ayete göre uygulamasını yaparak Allah’a karşı emri yerine getirmiş ve tüm insanlara da örnek olmuşken. Şimdi bu imsak konusunda haşa peygamber mi yanlış yapıyor, yoksa diyanet mi?.. Bu hatayı Görmez, görmez miki? Oysa başkan Görmezin böyle hassas bir konuyu es geçecek bir zihniyete sahip bir kimliğinin olmadığı açık olmasına rağmen. Bizlerin akıllarını halen meşgul ediyor da …  

Allah, düşünesiniz diye bizlere akıl vermiştir. O halde sabah namazla- rımızı boşuna heba etmeyelim…    

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 61 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 240
İçerik : 306
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 433149
Template Design ah-68 | Copyright © 2014 by selamli.com | Yönetici