Ekim PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 27 Ekim 2017 08:25

 

Ekim

Ekim kelime itibariyle tüm dillerde herhangi bir tohumu zamanında toprak altına yerleştirme işine verilen addır. Dolaysıyla, bizim kültürümümüz de aynı isimle anılan ay bile vardır.

Ekim ayı çiftçilerimiz için vazgeçilmez önemli aylardan birisidir. Bu aylarda hangi dalda ziraat yapıyorsa onunla ilgili bitkilerin tohumla rını bu aylarda toprakla buluştururlar. Buluştururlar ki yıllık nafakaları temin edilmiş olsun. Şu an bunun tam zamanıdır, işte köylüler de şimdilerde tarlasında bununla meşguller. Tohumunu ve tarlasını hazır layanlar büyük bir umut ve hayallerle tohum ekmekteler… Allah, kazançlarını bol, ürünlerini ziyade eylesin.

Tohum, kendi cinsinden aynısını hem devam ettirmek hem de çoğaltmak ister. Bu özellik her canlının genlerinde vardır. Mutlak surette neslini devam ettirecek ve de çoğalacaktır. Sünnetullah gereği bu böyle olacak ve devam edecektir tâ ki kıyamete kadar.

Her tohum toprağa düşer, toprakta mayalanır, orada beslenir, orda yeşerip biz insanlara sunulur. Bu tohumun devamından kendisi, biz insanlar ve hayvanlar istifade edebilmek için. Tohum toprağa düşmeye görsün, orada neşvü-nema bulup karşımıza bitki ve besin aracı olarak bizlere hizmet eder.

Tohum demek gelecek demektir. Bunun için işin ehli olanlar tohumu seçmekte özen gösterirler. İyi bir tohum, iyi ürün, yüksek rekolte,  güzel ve bereketli bir kazanç demektir.

İnsan vücudu da toprağa eş değerdir. Toprakta ne gibi özellikler, hangi elementler ve ne çeşit organizmalar varsa gözle görülemeyecek şekilde vücudumuzda da aynısı vardır. Çünki; insan toprak tan yaratılmış ve onun parçası olduğu için aynı özellikleri taşımaktadır.

İnsan vücuduna giden her gıda orada gelişip bizi biz yapıyorsa bir de, bizi insan yapan manevi yönümüz de vardır. Buna huy, hus, tabiat, ahlak, yapı, tiyniyyet, zihniyet, cibilliyet veya maya deyin. Her ne denilmişse denilmiş olsun buna yön verecek, şekillendirecek, hayata tutup bizleri diriltecek, kısacası biz Adem oğlunu insan edip eşrefi mahlûk derecesine çıkaracak olan da imandır. İşte buda manevi bir tohumdur. Fiziki olarak kuyruk sokumundaki acbul-ucb denilen kemiğimiz insanın maddi, imanı da onun manevi tohumudur. Kıyametin vuku bulduğu haşr günününde tohum olan bu kemikten dirilirken  manevi olarakta imanımızla hayat bulur öbür dünyanın insanı olarak Rab’bimizin huzuruna varmış olacağız.

İnsan nasıl dünyada iken en iyi tohumu seçmekte özen gösteriyorsa, öbür dünyanın tohumu için de özen göstermek durumundadır. Burada seçilmişliği yoksa, orada hiç olmuşluğa aday demektir. Bu dün yada ürün alabilmek için ekim ayı aranıp seçiliyorsa, öbür dünyanın iyi ürününü alabilmek için çocukluktan itibaren her çağ aranmalıdır. İman etmenin belli bir zamanı yoktur. Bu çocukluktan itibaren başlamaktadır.

İyi tohumu elde edip Ekim ayını bekleyen çiftçiler gibi, çocuklarımızı zamanında ve iyi bir tohumla mayalamalıyız. Hangi tohum olursa olsun, iyi seçilir ve zamanında atılırsa ondan iyi ürün beklemek hakkımız ve de kazancımızdır.

Öyleyse tohumu, zemini ve zamanı iyi seçelim ki ondan bereketli ürünler alalım. Çocuklarımızı iyi               eğitir, iman mayasıyla da iyi aşılarsak geleceğimiz güzel, mutlu, kazançlı çıkacak olan yine biz ve gelecek  nesillerimiz olacaktır…     

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 51 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 262
İçerik : 312
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 474669
Template Design ah-68 | Copyright © 2014 by selamli.com | Yönetici