El Kesesinden Ağalık PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 03 Kasım 2017 08:42

El Kesesinden Ağalık

Hemen her toplumlarda bazı insan davranışları ortak özelliklere sahiptir. Adalet, ahlak, vic dan, cömert,  hoş görü,  cesur, kahramanlık, cimrilik, yardım  severlik, misafirperverlilik, vatanseverlilik ve vs. gibi vasıflar bunlardan bazıları olarak gösterilir.

Öyle insan tipleri vardır ki, onu bilmeyenler yanlış kanâatlara düşerler. Hayatın her alanında böyle davranış sergileyenlere sık rastlanılır. Bu tipler başkalarının parası veya malı üzerinden öyle bir tasavvurda bulunurlar ki, sen onu çok cömert zannedersin. Oysaki o kullanılan mal veya paralar, bir başkasına aittir  ve sen onun farkında değilsindir.

Bu duruma uygun güzel bir atasözümüz ortaya çıkmıştır.“El kesesinden ağalık yapmak” diye. Halk arasında uyanık ve kurnaz ama becerikli olarak bilinen bu karakterli insanlar savurgan değil, ona zarar vermekte değil, intikam amaçlı hiç değil…Sadece sahibi ve muktedir olduğu halde hakkı yerine getirmeyen, çoğalttığı halde paylaşmayan, cimrilik eden insanlara karşı işte böyle yapılır dercesine olan bir karşı harekettir. Karşısındakini kırmadan şakayla karışık, yol gösterici bir davranış diye de gösterilmektedir.

Bu davranış toplum nezdinde her ne şekilde yorumlansa da aşırıya kaçmamak üzere örnek olsun babından yapılan ders verme örneğidir. Elinde olupta cimrilik edene, toplum içinde böyle davranmaya sevk etme yolunun nazikçe bir  gösterimidir.

Geçen hafta içerisinde partilerin bütçeden alacakları devlet payları açıklandı. Açıklamaya göre, 273.8 milyon lira dağıtım yapılacağı bildirildi. Ak parti 139.1, chp 71.2, mhp 33.3 ve hdp ye de 30.1 milyon lira olarak paylaştırıldı. Bu paylaşım TBMM sine sunuldu tabiî ki bunun bir kanuni dayanağı da var.

Hdp nin halk, millet, hükümet, meclis ve yargı tarafından bir bölücü terörist partisi olduğu bilinmektedir. Hükümet veya devlet teröristlere karşı kırk yıla yakındır mücadele ediyor ve de etmektedir. Şimdi işin en acı ve en garibi de teröristlere karşı mücadele edeceksin, öbür taraftan da onun gelişip dallanıp budaklanması için de gereken yardımı yapacaksın… Bu davranışlar teröristle mücadelenin ya samimi olmadığını, ya halka böyle göz boyamacı bir tavırla mücadele yapılıyor  süsü verildiğini, veya kanun böyle ne yapalım elimiz kolumuz bağlı diyecek seçenekleri karşımıza çıkar maktadır…

İktidar bu hususta kendini halka haklı gösteremez ve de inandıramaz. Mücadelen de ciddi isen, o kanun maddesini terörist faaliyetlerde bulunan veya teröristlere yardım ve yataklık eden partiler bu haktan yararlanamazlar diye değişiklik yaparak güncellenmesinide mi yapamazsın?...Verilen bilgilere göre bu güne kadar terörle mücadelede devletin harcamaları 300 milyarın ötesindedir. Bu miktar şu anki bütçenin yarısına tekabül etmektedir. Korkunç bir meblağdır bu. Bu paralar doğru dürüst yerli ye rinde harcanmış olsaydı, her şey şu an iki kat olacaktı demektir.

Terörist bir parti aldığı bu paraları vatana, millete, askere, halka, size ve bizlere mermi veya bomba olarak geri iade edecektir.

 Ey hükümet, kanun yapmak sizin elinizde ve de sahip olduğunuz yeterli sayı olduğuna göre, kanunu değiştirmekte neden acizlik gösterirsiniz acaba ki?..

 Ey partiler, el kesesinden değil de kendi keselerinizden bir ağalık yapında, siyasette de bizlerde sizlerin samimiyetinize inanalım. Her parti kendi bütçesini kendisi temin etsin, şu kadar seçmenim var diye caka satarken, o seçmenden bir miktar aidat alarak pekalada kendi bütçenizi yapabilirsiniz. Böyle yaparsanız işte esas gayesi vatan millet için olan siyasetçi ve parti ortaya çıkar. Yoksa şimdilerde olduğu gibi, bizim vergilerimizle oluşan bütçe parasıyla kim olsa böyle ağalık yapar… Her parti kendi bütçesini kendi temin etmiş olsaydı Türkiye’de 87 parti olur muydu hiç?..

Kendi bütçenizi kendiniz oluşturun da, el kesesinden aldığınız  ağalık paraları şu milletin gari banlarına harcansın…

 Sokaktaki hemen herkes şunları söylüyor, bizim vergilerimizle   terörist beslenmesin… Bu ağalık yapılacaksa sizin kesenizden mi? bizim kesemizden mi yapılsının? cevabını bu halk biliyor da, sizlerin   vicdanlarına havale ediyoruz ey milletin vekilleri… Öyle bir vicdan taşıyorsanız tabiî ki…  
 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 336 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 261
İçerik : 309
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 446547
Template Design ah-68 | Copyright © 2014 by selamli.com | Yönetici