Adalet Adalet İse PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 09 Mart 2018 17:03
                    Adalet Adalet İse

 Allah, insanları yer yüzüne salıverdiğinde, onları başıboş kendi hallerine bırakmamıştır. Yani “Ne haliniz varsa görün, ne istiyorsanız yapın, canınızın istediği gibi yaşayın” dememiştir. İmtihan gereği bir düzen ve huzur içerisinde yaşamalarını ön gören bir hayat kitabı da göndermiştir.

Mahkemelerimizin duvarlarında her hepimiz “Adalet mülkün temelidir” sözünü görmekteyiz. Adalet; bir hakkı doğru ve gereği üzere sahibine vermektir. Mülk; Pek çok anlamlar ifade etse de bunların en önemlisi, bir devletin ülkesi karşılığı olanıdır. Basit bir tabirle bu söz, bir ülkenin temeli, hak sahibine dosdoğruca hakkını vermekten geçtiğidir. İnsanların hakları her ne ise, doğru olarak sahibine iade etmek diye de isimlendirilebilir.

Toplumu oluşturan çeşitli etnik yapı, inanç ve sınıf farkı gözetilmeden yapılan bir adalet yerini bulmuş olacaktır. Bu farklı yapılar gözetilerek bir adalet dağıtılırsa ondan adalet diye bahsetmek, en büyük adaletsizliktir. İste bunun içindir ki; yüce Allah,”Bir kavme olan kininiz, sizi adaletsizliğe sevk etmesin. Adaletli olun, Allah’tan korkun 5/8” diye ta baştan bu kuralı şart koşmuştur.

Toplum içindeki her kişi, her kurum ve her yetkili bu adalet kuralını uygulamak zorundadır. Yetkili ve uygulayıcı konumundaki kişiler bu zorunluluğa uymazsa o zaman, o toplumun emin, güven ve huzursuzluğundan rahatsız olunmamalıdır.

Şu an günümüz toplumu bu adaletsizlikten çok şikayetçidir. Çün ki; adaletin dağılımı adilce yapılmadığındandır. Bu toplumsal bir yaradır ve bu yaraya bir neşter vurulmadığındandır. 

Bir ülkede din, dil, ırk, fikir/görüş, mezhep, meşrep, tarikat, cemaat, siyaset gibi argümanların göz önünde tutularak hak gasbına uğradıkları medya aracılığı ile katmanlara duyurulmaktadır. Bu da toplum vicdanını yaraladığı malûmdur.

Bir zaman 28 Şubat baskıcı, zalim ve vesayetçilerin düzenine atfen “bin yıl sürecek” söylem ve direktiflerine maruz kalan mağdur ve aileleri halen bir adalet beklentileri sürmektedir. 20 yıllık beklenti ne zaman bitecek, adalet yerini ne zaman bulacak diye, umutlar umutsuzluğa dönmüş durumdadır.

Bu 20 yıl içerisinde nice suçlardan tutuklanan, yatan, mahkum olanlar salıverildiler, tahliye oldular, ceza indirimi ve şartlı tahliyeden, yeniden yargılanma ve şahsi baş vurulardan yararlandılar. Ama bu 28 Şubat mağdurları diye adlandırılan mağdurlar, hiçbir şekilde akıllara gelmedi ve adalet onlara uğramadı. O mağdur ve aileleri ”Bizleri tahliye edin demiyoruz, bizleri yeniden yargılayın, diğerleri gibi bizim de dosyalarımıza bir bakınız” diye her yere baş vurduklarını ama, bir türlü cevap bile alamadıklarını ifade ediyorlar.

Aileler, mağdurların yakınları, avukatları, çeşitli sivil toplum örgütleri mahkemelere, savcılara, adalet bakanlığına, içişleri bakanlığına hasılı kelam ilgili ve yetkili her mercilere derdini bir türlü anlatamamışlardır. Sayıları kayıtlı olan ve suçsuzlukları alenen bilinen bu mağdurların durumları ne zaman ele alınacağı halen bir muammadır.

Adalet eğer adaletse; bunun yerine getirilmesi de elzemdir. İktadara düşen de bu sorunu bir an önce çözmelidir. Çözülmeyen bir çözümsüzlük, toplum vicdanlarında kapanmayan bir yara olarak kalacağı gibi, sorumlu olanların isimleri de bir yüz karası lekesi olarak gelecek nesillere miras kalacaktır.

Gücü olan, mecliste yeterli çoğunluğa sahip iktidarın bu güçsüzlüğü veya çekingen davranışı doğrusu hem garipsenecek, hem de yadırganacak cinstendir. Onlar; bizleri salıverin demiyor, sadece yeniden yargılanalım istiyorlar. 

Bu ülke bir hukuk ülkesiyse ki öyledir, hukuk; adalet ülkesiyse adalet yerini bulsun temennileri tek istenen. Yapılması mümkün olmayan bir şey midir ki bu günlere kadar gelip düğüm halen çözülemediği gibi üzerine dahi varılamıyor? Yoksa gizli eller mi, o mağdurları çelik bir zırh gibi taş duvarlar arasında tutmaya devam ediyor? Diye insanların aklına saplanıp kalıyor…

Adaleti yapanlar, adaleti dağıtanlar, adaleti yerine getirenler, onu kontrol edenler… Eğer adaletten söz ediyorlarsa, öbür tarafta adaletli bir şekilde yargılanacağını da bilmeliler… 

Adalet, iktidarların gölgelerinde dağıtılırsa, sadece yüreklere su serpilir, ama vicdanlar asla susturulamaz…

Son Güncelleme: Cuma, 09 Mart 2018 17:10
 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 81 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 273
İçerik : 324
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 486970
Template Design ah-68 | Copyright © 2014 by selamli.com | Yönetici