Sopa Mı Gösteriliyor? PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 23 Mart 2018 06:51

Dünyadaki her toplumun kendine göre bir yönetimi ve yönetim  şekli vardır.Kendilerine göre anayasa yapar ve ona bağlı olarak düzeni devam eder. Hangi toplum ve hangi düzen şekli olursa olsun onun bir legal veya illegal olarak muhalifi de bulunur.

Muhalefetin olması tabiî ki gerekli ve de elzemdir. Muhalefetin olması demek, yaptırım gücü olmasa da yönetimler üzerinde bir oto kontrol demektir. İktidarlara, devleti milleti için yapılan yanlışları der ve yapılması gerekenleri de önermek. Tutulup tutulması önemli değil, önemli olan toplumun bilgilendirilmesi ve o konular hakkında açıklık getirmesidir. Halk ise yaşadığı ortamı, gidişatı, rotanın hayır üzerinde mi? yoksa şer üzerinde mi gittiğini, devletin ve milletin geleceği ile ilgili bilgileri öğrenerek bir kanaat sahibi olur. Kanaat sahibi olan halk gelecek olan iktidarı seçmekte isabetli olabilsin. Her seçim, halkı çok yakın ilgilendirdiği için hassas davranmak, seçici olmak, duygusallığa ve hatıra bir tercih etmemek için dikkatli davranması gelecekleri için çok önemlidir.

İktidar tarafından muhalefetin baskıyla susturulması, önerileri dikkate almaması ise felaketin, gelecekte kaosun habercisi olarak çok tehlike arz eder. İktidar böyle yapmakla, protestolar, grevler, yürüyüş ve ayaklanmalar, hatta darbelere giden yolu kendisi açmış olacaktır.

Muhalefet; halkın, millet ve devletin faydasına olacak her hangi hayırlı bir işe engel olmamalıdır. Varsa bir yanlışlık veya iyi gitmeyen bir durum da yol göstermesi onun görevi, yoksa yapılan işlere de takoz olmamalıdır. Gücünün yetmediği, getirdikleri öneriye kulak asılmadığı bir durumda, onu millete duyurmalıdır ki, kamuoyu ondan yakinen haberdar olsun. Bu ve buna benzer halkı ilgilendiren konular, zaten  muhalefetin asli görevlerindendir.

Bizim ülkemizde tüm iktidarlar; muhalefetin yapıcı, doğru ve haklı olan her şeylerine aldırış etmeden kendi bildiklerini okur, kendi dediklerini yaparlar. Muhalefet ise; iktidarın her neyi, nasıl yaparsa yapsın, doğru da yanlışta olsa ona karşı tavır almaları, onu rutin işleri  görüp ona ayak bağı olurlar. Bu şekildeki iktidarlar da, bu tutum içinde bulunan inat bir muhalefet te, halk için millet için ve devlet için fayda getirmeyecektir.

Yaşamakta olduğumuz bu günlerde ise; muhalefetin bir şeylere işaretle “bu olmamalı, şöyle olmalı, bak işin sonu şuna varır, su  yapılmalı, kimse bizi dinlemiyor ki, biz demedik mi?, olacağı zaten buydu” gibi çeşitli uyarılarda(!) bulunuyor. Bu uyarıların çoğu iktidar tarafından sonraları yerine getiriliyor. Halkın ve milletin zararına olsa da iktidarın, bunu yapar olması toplum tarafından hiç te hoş karşılanmamaktadır. Bir işaretle levhalar değiştiriliyor, bir bakıyorsun bir bürokrat işinden veya yerinden ediliyor, vakıfların faaliyetleri durduruluyor, zararı olmadığı bilinmesine rağmen bazı hocaların üzerlerine gidilerek onlara ve topluma korku veriliyor. Muhalefetin çoğunlukla din ve dini konularda yapmış oldukları yalan yanlış ithamları, onların isteği doğrultuda gerekmediği halde, iktidarın yerine getirmesi, dindar kesimleri bir hayli üzmüş bulunuyor.

İnsanımız bunlara bir anlam veremediği gibi oldukça da haklı olarak huzursuzlanıyor. Devlet aklı hiçbir zaman bizde millet aklını doğrulamaz. Milletin çoğunluğu ne istiyor, ne diyorsa hiçbir zaman itibara alınmaz. Milletin yüzde sekseni idamın geri gelmesini istemesine ve de, olur sözleri verilmelerine rağmen, hiçbir zaman üzerine gidilmemiştir. Milletin yüzde doksan beşi çocuk istismarlarına karşı idam diyor, buna her parti başkanları da evet demekteler. Böyle olmasına karşı; hiç bir zaman olumlu bir kararda çıkmamakta. Verilen bu  açık örnekler halen cevabını bulmuş değildir.

Meclis kendi menfaatlarına olan bir teklifi hemen bir oturumda kanunlaştırırken, halkın istekleri olan şeylerse hep seçime öteleniyor. Seçim bitende her şeyler unutulmuş ve tekrar gelecek seçimlere bırakılmış oluyor. Bu durumlar da halkın gözünden kaçmamaktadır.

İnsanlar ister istemez şu soruları sormadan edemiyor. Bizlere yalan mı söyleniyor yoksa aldatılıyor muyuz? Bir bildikleri varsa neden  millet bilgilendirilmiyor? Bunca istemiş olduğumuz şeyler varken, neden yapılmıyor? Acaba iktidar, muktedir değil mi ki?

Yoksa sopa gösteren gizli eller mi var? Yada, bu sopa sadece muhafazakar kesime karşı mı gösteriliyor? Bu millete böyle sopalar hep devam mı edecektir? Gibi zihinleri meşgul eden sorular ardı ardına sıralanmaktadır cevabını alamadan…

Ey! siyasette muktedir olduğunu sananlar, şu sopayı kırsanız da, sopacılardan şu mazlum halkımızı bi rahatlatsanız… Hem sizlerin istikbali, hem de milletin yaşamı için artı olmaz mı? Evet ne dersiniz?..

                                                                       
 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 70 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 273
İçerik : 324
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 486962
Template Design ah-68 | Copyright © 2014 by selamli.com | Yönetici