Vicdan Cüzdan Meselesi PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cumartesi, 07 Nisan 2018 07:35

                       Vicdan Cüzdan Meselesi

             Dünyadaki tüm insanlar vicdanlarının sesini duyarlar. Kimisi ona kulak verir kimi de, ya şeytana ya da nefsine uyarak hayatını bi şekilde devam ettirirler. O ya mutludur, ya da mutsuz. Mutlu ve huzurlu olabilmesi için aklın kararlarını, her zaman hakemlik yapan vicdan terazisinde tartması gerekecektir. Yoksa hayatı boyunca hasetlik içinde, menfaat peşinde, mal sevdasında, bencil, mutsuz ve  bedbah bir hayatla ömrünü tüketecektir. 

            Makam, mevki, şan şöhret, saygı görmek, övülmek, itibar peşinde koşmak, hep kendisinden bahsedillarmesini beklemek, ufak bir adımı dahi göklere çıkarmak, hep ben bilir, ben söylerimden vaz geçmemek, daima kendisine tazimde bulunulmayı beklemek, erişilmez, yeri doldurulamaz zehabına kapılmak, her şeyin en iyisini en güzelini kendisinden başkasının yapamayacağını sanmak, her zaman gündemi kendisinden başkasının belirleyemeyeceğine inanmak, rakibinin doğrularına bile tahammül edememek ve benzeri duygu ve düşünceler gibi özellikler taşıyan bir kişi daima hep “ben” kelimesinin  altına sığınır ve ondan beslenir.

            Böyle özelliklere sahip insanların, ele geçirdikleri fırsatı her neya mal olursa olsun, onu sonuna kadar kullanmaktan geri durmaz. Hele bu şey maddi ise; sınırlar da sınır tanınmaz. Kendine doğru gelen ufak bir kırıntının dahi başka yere sıçramasına bile müsaadesi yoktur.

            Bu psikoloji içindeki böyle bir insan, bedenindeki vicdanın sesine hiç kulak asmadığındandır. Bu tipler kendisi, ailesi çevresi için zararlı olması bir yana. Yönetim makamlarında olmasıyla, toplumu, hatta devleti felakete sürüklemesi hiçten bile değildir.

            Cüzdan derken, onun sadece maddi varlığı söz edilmemektedir. Onun içindeki paranın gücü, tılısımı, göz kamaştıran debdebesi,  verdiği mağrur ve kibri, tükenmeyecek sanılması, açılmayacak kapı bırakmayacağı zannı, sınırsız güzel bir hayatın yaşanacağı düşünceleri  bu kapsam içerisinde ele alınmalıdır.

            Bu duygu ve düşünceler içindeki herhangi birisi, yani vicdanını bir kenara koyan insan, neler yapmaz nelerin peşinde olmaz ki? Hani “Kork, Allah’tan korkmayandan” denir ya. Böyle düşünülen ve bu duyguları taşıyan hayatlar sürülmüştür. Sonunda söylenen, ibretlik ata sözlerimiz miras kalmıştır bizlere…

            Vicdan ve cüzdan arasında gel git yapan, ikisi arası mekik dokuyan insan ise, yerini belirleyemeyen gezgine benzer. Bu durum ona her daim kaygan bir zemin hazırlar. Nefse ve şeytana arkadaş olur. Bu arkadaşları da onu cüzdana götüreceğinden zahiren güzel ve hoş sandığı hayatını zehir edecektir.

            Vicdanın sesine kulak veren insanlar ise; yokluk ve yoksulluk içinde de olsa huzur ve mutluluğu bir arada yaşarlar. Kendisi huzurlu olduğu gibi çevresine de mutluluk dağıtırlar. Gönül rahatlığı içinde hem dünyasını hem de ahiretini mamur etmeye çalışırlar. İhtiyaç dışı cüzdanını sarıp sarmalayan birisi, insanlığını ve huzuru yakalamış demektir.

            İnsanlarda bulunan, bu vicdan ve cüzdan olgusu, şaşmayacak olan, adeta bedenimizin görünmeyen terazisidir. İki kefeyi beraber götürmek erdem işi, dengeyi saptırmaksa sersem işidir…

            Zaman içinde duygularımız galebe çalar. Boyun eğeriz unun emirlerine. Duygusallık geçende, vicdan bize yapılanın kar mı, zarar mı olduğunu haber verecektir.     

            Attığımız adımlar, yaşam boyu davranışlar, kalbimizden geçen vesveseler, beynimizde dolaştırdığımız düşünceler, nefsi istek ve arzular bizi, biz yapan hasletlerimizdir. Bunları bedenimizdeki teraziye vurduğumuzda, o bize doğru veya eğriyi göstereceği muhakkaktır.

            “Ey vicdan sahipleri!” diye feryat edenlerin. “Sizi Allah’a havale ediyorum” diyen figanların, semalara ulaşacağını ve yerini bulacağını, yücelerin yücesine çarpıp geri döneceğini hiç mi, hiç unutmamalıyız.

            Ey vicdan ve cüzdan sahipleri! Gözlerimizi cüzdanlarımızdan  ayıramazken, biraz da vicdanlarımıza çevirebiliyor muyuz?

Şu da iyi bilinmelidir ki; vicdan sahipleri öbür tarafta hep cüzdan sahibi olacaklardır.    

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 61 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 273
İçerik : 324
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 486955
Template Design ah-68 | Copyright © 2014 by selamli.com | Yönetici