İnerken Çıkarken PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 09 Kasım 2018 20:53

                  ÇIKARKEN  İNERKEN

Her nesnenin çıkışları ve inişleri vardır zaman seyri içerisinde.

Bu iniş ve çıkışlar canlılarda daha bariz bir şekilde kendini gösterir. Yani hiçbir şey durağan değildir. Bu ezel ve ebedi elinde tutan yüce yaratıcının bir kanunudur.

Ülkemizin her sahasında da iniş ve çıkışlar olmaktadır. Elbette ki bu hayat akışı içerisinde kaçınılmaz vakalardır. İçinde bulunduğumuz şu son günlerde doların yükselişi ve buna bağlı olarak ta  hemen her şeyin yükselmesi gibi. Bu doların çıkışıyla ilgilendirsin ilgilendirmesin her kesim ağzına bunu dolayarak fahiş kazançlar elde etmenin peşine düşmüşlerdir. Fırsatçılar ise doymak bilmeyen dolar obezi olmuş duruma geldiler.

Doların öyle denildiği gibi ABD nin işi değildir. Eğer Trampın hamlesiyle yada devletinin müdahalesiyle olsaydı şimdiye kadar değil çok kısa günde bizi ekonomikmen çoktaaan bitirirlerdi. Bu doların iniş ve çıkışı bir ülkenin ekonomik işlerinin kötüye gitmesi, iç işlerindeki karışıklıklar, siyasetteki tutarsızlıklar, üretimin azlığı, tarım ve hayvancılığın eksilere doğru kayması, sanayi ölçekli işletmelerdeki vergilerin baskısı, bankaların toplumun üstüne bir karabasan gibi çökmesi, ithalatın yükselip ihracatın gerilemesi ve cari açıkların gün geçtikçe büyümesi ve merkez bankasının bunlara tedirgin ve çekingen davranması sonucu bu gibi durumlardan dolayı ortaya çıkmaktadır.

İdare mevkiinde olan yetkililer her ne kadar tedbir aldıklarını veya önlemeye çalıştıklarını söyleseler de bunlar sadece rahmetli Erbakan’ın dediği gibi pansuman tedbirlerdir. Hazine bakanının dediği gibi bu önlemler biraz nefes aldırır ama ayakta tutamaz… Görünen o ki; tedbirler yetkililerin ağzından yıl başına kadar denilse de mahalli seçimlere kadar topal aksak gidecektir. Ya mahalli seçimler sonrası, doların çıkışı engellenemez gibi gözükmektedir.

Madem dolar yükseldi her şey yükseldi, şimdi de kontrollu olarak aşağı indi. O zaman yükselen her şeylerin de inmesi gerekmez mi? Hayır inmez, indirilmez…Burada Yahudi oyunu oynanmaktadır. Nedir bu oyun? Yahudiler bir şey yapmak istedikleri zaman iki adım ileri, tepkiler verilirse de bir adım geri atarlar, böylece işte geri adım attırdık denilerek karşı taraf zafer şarkısı söyler. Oysaki bu zaferi Yahudi kazanmıştır çün ki o zaten bir adım öndedir.

Elinde dolar bulunduranlar, ultra lüx zenginler, bankalar, ticareti elinde tutan elitler, mega holdingler ve uluslararası şirketler kazançlı olarak dolarlarına dolar katanlardır. Toplumun alt katmanları ise; sadece ekranlara bakıyor, politikacıları izliyor ve kafa karışıklığı içerisinde akıllarını onlara havale ediyorlardı. Dolmuşa bindiklerini, geçimlerinin zora vardığını anlayanlar olsa da halen sürüler gibi akıntıya kapılıp gidenlerdi…

Evet her türlü zamların ve yükselişlerin sebebini doların çıkışına bağlayanlar; söyler misiniz, şimdilerde geçici de olsa inişe geçen dolara bağlı yükselişleri ve zamları da geri alacak mısınız?..

      

 

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 51 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 295
İçerik : 334
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 502730
Template Design ah-68 | Copyright © 2019 by selamli.com | Yönetici