Peygamberler de Provakatör müydüler? PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 16 Kasım 2018 06:33

            Peygamberler de Provakatör müydüler?

İnsan denen varlık ne zaman ki arza ayak bastıktan sonra hayat ve yeryüzünü imar edebilmeleri için peygamberler ve onların uyması gereken birer de kitapla görevlendirilmişlerdir.    

Allah’ın vahyinden oluşan bütün kitaplar: Allah’tan başka ilah olmadığını tartışmasız bir şekilde öncelikle şart koşmuşturlar. Böylelikle bütün kainatın ilahının tek bir Allah olduğunu, O’ndan başka ilahın olmadığını her peygambere tekrar tekrar hatırlatılmıştır.

Son peygamber olan Hz. Muhammed Mustafa da(s.a) bizlere ve tüm insanlara bu değiştirilemez Allah’ın kanununu farz,sünnet, emir,nasihat, vasiyet ve imanın tek şartı olarak duyurup dünyasını değiştirip gitmiştir. Biz insanlara kalan ise; başta Allah olmak üzere O’nun farzını galü-belada vermiş olduğumuz söz üzerine kabullendiğimiz bir emir, peygamberimizin de sünneti ve imanımızın tartışma götürmez bir gerekçesi olarak baş tacı etmemiz gereken bir şartıdır. Buna uyulmaması demek, Allah’a isyandan ve O’nu inkardan  başka bir şey demek değildir.

Müslüman olanlar bilir ve kabul ederler ki; Allah’tan başka ilah yoktur. Vardır diyorlarsa ki; (açıktan diyebilmese de yaşantı ve amelleriyle bunu ortaya koyanlar vardır) bu gibiler Allah’la olan ipleri koparmışlardır. Hem Allah’a inanan, hem de canlı cansız başka nesnelere inananlar ise; işin en tehlikelisi olan bunlardır.  Allah‘ın tarifiyle münafık olarak Cehennemin en alt tabakasında yerini almış olacaklardır.

La ilahe illallah demek; Allah’tan başka ilah yoktur, tek olan Allah’a inanır ve onun emirlerine uyar, yasaklarından da kaçınırım demektir kısacası. Kul olan ve de Müslümanlığı kabullenen bir insan Allah’ın kanunlarının dışındaki kanunları tanımayan, yasalarına uymayan, ibadetini ve hayatına yön veren her hususlarda Allah’ın uyarılarını kabul eden demektir.

Dünya da iki nizam vardır biri Allah’ın, diğeri de beşerin nizamıdır. Allah’ın nizamının dışındaki tüm nizamlar (kanunlar, sistemler, ideolojiler…) hepsi geçersiz ve Allah’ın kabul etmeyip reddettiği  hususlardandır. (Ali İmran – 19)          

Allah’tan başka ilah yoktur diyecek, beş vakit ezanı dinleyip kabul ederek bir şey demeyecek, elhamdülillah bende Müslümanım diyerek gururla söyleyeceksin, sonrada kalkıp birinin Atatürk ilah değildir diyeni zindanlara atacaksın… Bu durum kişinin kendi kendini inkar etmesi değil midir? Hem Allah’tan başka ilah yoktur diyeceksin, hem de O’ndan başka ilahta  vardır diyeceksin… Bu, hakla batılı karıştırmayın diyen Allah’ın emrine isyan etmekten başka nedir?

Bu doğru söylenmiş olan bir sözü söyleyeni provakatörlükle suçlamak ise; tarihini ve dinini bilmemekten geçer. Bu zaviyeden bakıldığında tüm peygamberler demi provakatör? diyebileceğimiz Allah korusun yanlış mecralara sürükler bizleri.

Bu söz, bir insanın bir peygamberin sözü değil ki... Bu söz, sade ve sadece yüce Allah’a ait olan  ve değiştirilemeyen bir sözüdür.  Bu sözü, şuraya buraya çekmek insanı imandan edebilir. Çok dikkatli ve çok düşünerek söylenilmesi gerekir bu uğurdaki sözler ve konuşmalar…

Bu kızcağızı suçlayıp cezalandıranlar, lütfen kelimeyi tevhidi ve şehadeti de getirmesinler…Kimi ilah ediniyorlarsa ona tapsınlar, ona iman etsinler ve onun önünde saygı gösterisinde bulunsunlar…

Müslümanın başka inanç sahiplerinin ilahlarına çirkin bir söz söyleme hakkı olmadığı gibi, bir başka inanca sahip olanın da Müslümanın ilahına kötü bir söz söyleme hakkı yoktur. Biz buna müsaade etsekte yüce Allah asla müsaade etmeyecektir…   

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 43 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 295
İçerik : 334
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 502726
Template Design ah-68 | Copyright © 2019 by selamli.com | Yönetici