Zora Gidenler... PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 08 Şubat 2019 08:09

                             Zora  Gidenler…

            Kişilere, guruplara, köye, mahalleye ve ülkeye yapılan bazı uygulamaların yanlışlığını görüpte tahammül edilemeyen durumlar illaki olur. Bu haksızlığa gönlü razı olmayan, haksız davranışlar sonucu vicdanın sesine kulak verenler mutlaka bulunur her devirde her devlette. Hakkaniyete yakışmayan bir davranış karşısında duyulan acıların sonunda söylenen bir söz çıkar insanların ağzından “Çok zoruma gidiyo” diye.

            Bildiği halde bildiremeyen, anladığı halde onu anlatamayan, gördüğü halde duyuramayan, haklı olduğu halde ispatlayamayan, doğru olmasına rağmen gâle bile alınmayan, faydalı olduğu halde bir türlü ona inandıramayan, yapılan bir yanlışın yanlışlığını çevresi-ne bir türlü duyuramayan, etkili ve yetkililere bu konularda bir türlü ulaşamayan çok insanlar görür veya duyarsınız…

            Böyle konularda her neyse sonuç alamayan insanın çaresizce “Vallahi öyle bi zoruma gidiyo ki!” diyen sersenişine şahit olursunuz. Belki hepimizin yaşadığı ve aynı sözleri sarfettiğimiz de bir gerçektir   

            Yurdumuz hayvancılık bakımından her çeşidiyle oldukça zengin bir konuma sahipti bu günlere kadar. Hayvan sayısı yıldan yıla azalarak düşüş trendine girmiş bulunması tüm yetiştiricileri ve halkımızı ilgilendirirken, bir tek siyasileri pek ilgilendirmez olmuştur Bu azalmanın pek çok sebepleri vardır, şimdi bunları sayma yerine kıyaslanmasını taktirlerinize bırakacağız.

            Türkiye istatistik kurumu (TUİK) adıyla bilinen kurumun verdiği rapordan alınan bilgilere göre:

            1961 de yurdumuzun büyük ve küçük baş hayvan sayısı toplam 72.672 milyon. 1980 yılında toplam sayı 87 milyon. 2000 yılında 46.600 milyon. 2017 de de bu sayı toplamda 6o.418 milyon- dur. Bu rakamlar devletin en sağlam verilerinin yapıldığı bir yerden alınmıştır.

            Bir Avrupa devleti olan Hollanda bu gün ki Konya’mızın büyüklüğü kadar olan bir küçük devlettir. Bu devlet ; dünyanın en gelişmiş, en sağlam tarım alet ve makinalarını üreterek dünyaya ihraç ettiği yetmezmiş gibi et, süt ve bunların mamülleri başta olmak üzere her türlü gıda maddelerini de ihraç etmektedir. Hollanda’nın 2017 yılı toplam ihracatı 100 milyar avro yani 600 milyardır. Bunun tarımsal ihracatı toplam 35 milyar avro, 9.1 milyar avrasu ise tarım sanayi ve teknoloji ürünlerini kapsamaktadır.

            814.578 bin kilometre kare toprağa sahip bulunan yurdumuzun  tüm toplam ihrcatı ise sadece 157.1 milyardır. Bizim bir ilimiz kadar olup 4 katımız kadar ihracat yapıyor olması ne muazzam bir rakamı göstermesi bakımından çok önemlidir.

            41 bin kilometre kare toprağa sahip bir ülkenin tarımdaki durumuyla, 814 bin kilometre kare toprağa sahip Türkiye’nin durumunu kıyasladığımızda işte böyle acıklı ve zelil bir tabloyla karşılaşmak durumunda kalıyoruz.

            Bu günlerde bu küçük Hollanda yurdumuzda İzmir’den başlayarak büyük ölçekli hayvan üretme projesini gerçekleştirmek ve bizim yerli ırkımızı baltalamak için çiftlik kurma işine başlamıştır. Böylelikle çiftçilerimiz bu güçle rekabet edecek durumda olmadığından büsbütün bu işlerden “zarar etmektense,  çekilmesi en iyisidir” mantığı ile hareket edeceğinden, Türk çiftçisinin hayvancılığı elinden alınırcasına atılan bir adımdır bu adeta… 

            Yurdumuz, dünyanın en sratejik bir konumunda Anadolu diye adlandırılan en değerli ve de en verimli geniş topraklarına sahip olarak minnacık bir devletin çok çok gerilerinde kalmış olması nasıl da zora gitmez dersiniz?..

            1.4.2018 yılı verilerine göre Hollanda’nın toplam büyük ve küçükbaş olmak üzere hayvan sayısı 12 milyonu domuz, 20 milyondan ibarettir. 17 milyon nüfusu bulunan bu küçük ülke, insan aklına gelen her türlü malzemeyi yaparak üretmiş ve dünyaya ihraç etmeye  devam etmekedir.

            Burada Avrupa'nın küçük bir ülkesi olan Hollanda ile ülkemizin sadece tarımla ilgili yanını kıyaslayarak insanımıza bir fikir sunduk. Böylelikle çalışmalarımıza bir hız, yapacaklarımıza bir örnek ve ülkemiz çiftçisine nelerin ayak bağı olabileceğine işaret etmek istedik.

            Hollanda bu başarıya nasıl ulaştı? Sorusu akıllarımızı kurcalayacaktır. Bir tek kelimeyle cevabını bulan bu soru sadece azimli, inatçı ve hırslı bir çalışmayla özetlenebilmektedir. Ama bu çalışmayı akıl, derin düşünce, plan ve proğramlı çalışma, teknoloji ve sanayi, arge, devlet desteği, birlikler ve kooperatifler kurarak başarıyı yaka- lamıştır.      

            Biz Türk’ler dünyanın en zeki insanları olarak neden yapamıyoruz? Hem de bunca malzeme ve imkanlarımız varken… Bunun cevabını her hepimizin düşünerek bulacağı ve kendini bu hususta sorumlu tutacağı kanaatını taşıyorum…

     Evet, niye yapamıyoruz? İşte zora gidenler bunlar... 

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 42 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 295
İçerik : 334
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 502725
Template Design ah-68 | Copyright © 2019 by selamli.com | Yönetici