Aranan Adalet PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 08 Mart 2019 06:05

                                                             Aranan  Adalaet …

Milletleri ayakta tutan, toplumları bir arada bulunduran, fertlerin güvenliğini sağlayan en önemli unsurlardan biri de adalettir. Onun içindir ki; Hz. Ömer dünya durdukça söylenecek olan “Adalet mülkün temelidir” diyecektir. Milletlerin en alt katmanından en üst katmanına kadar olan tüm fertleri kendisini her zaman ve her yerde güvende hissedeceği bir ortamda yaşamayı isterler doğal olarak.

Bunun içinde devletin her şeyinden sorumlu olan iktidarlar bu görevi hakkıyla yerine getirmekten, etkin tedbirleri almaktan birincil sorumludurlar. Kanunlar, kolluk kuvvetleri, istikbari birimler ve yargının içinde olduğu bir organizenin tam yetki ve donanımlı olması bu huzur ve güven ortamını sağlayacaktır. Bu kurumlarda bulunan personel görevlerini  yaparken makam korkusu, tayin endişesi, yer değişikliği kargaşası, alttan ve üstten gelen emirlerle kaygı içinde bulunma, partizan baskısı altında olmadan hür iradesi ve vicdani bir atmosferde çalışma içerisinde olacak ki görevlerini rahatça ve kararlarını da hukukun gereği olarak adilce verebilsin…

Kendini güvende, hür iradesini bulunduğu makamdan alan bir görevli kendisi için verilen her görevi de hakkıyla yapacağı malümdur. Bahsedilen kurumlardaki personel kendini bir baskı altında olmadığını hissidiyorsa rota doğru, hedef menzil, amaç ise istenen adaleti uygulamak olacaktır.      

Köydeki, kentteki ve sokaktaki vatandaş aradığı ve istediği adaleti bulamadığı için can ve mal güvenliğinden de emin değildir. Hemen her gün yüzlerce olayı görüntüleyen ekranlar  vasıtasıyla herkes şahit olmaktadır bu gibi vakıalara. İnsanlar hırsızlardan mallarını korumak için en üst düzeyde tedbir almış olsa da malını koruyamamaktadır. Hırsızlar, dolandırıcılar, eşkiyalar, caniler, uyuş- turucular, her türün serserileri, ayyaş, serkeş, kaatil, sapık daha neleri yazalım ki, yaptıklarını dahi yazmaktan ar ettiğimiz nice çirkeflikler sürüsü.  Bunlar sokakların daimi müdavimleri olarak aramızda dolaşırken kimler kendisini güvende hissedebilir ki?..

Kendilerini korumaların sarıp sarmaladığı insanlar, bunu bildikleri için yalnız başlarına sokaklara çıkamamaktalar. Can ve mal güvenliğini korumalarla sağlayanlar!!! Ya sokaktaki vatandaşlar nasıl sağlama alsınlar güvenliklerini?…

Sokakta bir vatandaş rahatça birisini bıçaklıyor veya  vuruyor. Çevreden müdahale eden olmuyor, olay bitende polis geliyor ve karakola, ordan da mahkemeye ifadelerden sonra serbest bırakılıyor. Suçlular suç işlemenin veya serbest kalmanın verdiği psikolojiyle bir kahraman edasıyla dolaşması ise; halkı büsbütün çileden çıkarıyor. Hakkını arayıp ta alamayan hak sahibi adaleti kendi yollarıyla bulmak istiyor. Hırsız yakalanıyor ifade sonucu serbest. Adamın kafa gözünü kırıyorlar tutuklular bir yazım çizimden biraz sonra hemen serbest. Örnekler saymakla bitmez cinstendir. Herkes adalet arıyor ama bir türlü bulamıyorlar. Güven mi?.. Kime ve nasıl olacak?.. 

Her suç sahibinin büyük çoğunluğu ceza almadan serbest kalması sonucu bir başkasına da cesaret vermiş olacak ki benzer olayların ardı arkası alınamıyor. Herkes devletin demir yumruğunu görmek ve rahatlamak arzusunda ama nafile… Toplum, suç işleyenin cezasının devlet tarafından verilememesini umutsuzca ve boynu bükük olarak izlemektedir. Bu da ona kime güvenileceği konusunda terettüd, güvensizlik ve araştırmaya sevk ediyor.

“Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan hakimler, adaletle şahitlik eden kimseler olun( maide 8).” Diyen Allah, kullar arasındaki adaletin önemine vurgu yapmaktadır. Yine “Adalet kuvvetli, kuvvetliler de adil olmalıdır.” Diyen Pascal da konuyla ilgili adaletin nasıl olması gerektiğine işaret etmektedir.

Bu vahim olayların önü alınmazsa, Allah korusun, sonuçlarını düşünmek bile topluma zarar verir. Sokaktaki vatandaş adalet arar oldu…Güvenecek bir dal, hak alacak bir hal,  huzur bulacak bir mahal, rahat edecek bir dâr aramaktadır.

Toplumun aradığı adalet aranıyor ama bulunamıyor?. Neredeyse… Ey! Adalet nerdesin?.. Gelmen acilen bekleniyor…

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 52 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 295
İçerik : 334
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 502731
Template Design ah-68 | Copyright © 2019 by selamli.com | Yönetici