Kim Seçiyor? PDF Yazdır e-Posta
EKREM EROĞLU tarafından yazıldı   
Cuma, 22 Mart 2019 05:47

                                             Kim  Seçiyor?

Yer yüzüne yerleşen insanoğlunun bir düzen içinde ve huzurlu bir şekilde yaşaması istenmiştir Allah tarafından. Peygamberler vasıtasıyla düzenin sağlanması için de bir takım kanunlar belirtilir. Bu kanunlar sayesinde kavimler yönetilerek yaşamaya devam ederler. Yani Allah’ın emretmiş olduğu bir şekilde idare edilen bu kavimler çoğalınca, şeytanın insanların ayağını kaydırması sonucu kendilerine göre yeni kanunlar koyup kendi yönetimlerini belirlemiş olurlar. Kavimler, toplumlar, milletler derken şehir devletleri oluşur. İnsanlar zalimleşip yoldan çıktıkça, Allah’ta onlara sayısı tam belli olmayan bir şekilde peygamberlerle uyararak kendisinin gönderdiği kanunlara göre yönetilmelerini istemişse de buna bir müddet sonra yine uymamışlardır. En son olarak tüm insanlığa peygamber Hz Muhammed (s.a.) gönderilir. Allah’ın seçmiş olduğu İslami kanunlarla toplumların nasıl yöneltileceği peygamber vasıtasıyla örneklerle gösterilir.

İnsanoğlunun çoğunluğu yine de uymayarak kendi düşünce ve istekleri doğrultusunda yeni beşeri kanunlar belirleyip onlara göre kendi toplumlarını idare eder olurlar ve de devam ederler.

Bizim milletimiz de cumhuriyet denilen beşeri bir sistemi kendilerine tercih etmişlerdir. Yani halkın kendi kendilerini yönetecek olan demokratik bir sistemler bütünüdür cumhuriyet.

Cumhuriyet sisteminde belli fikirler etrafında partiler oluşur. Bu partiler üyelerini belirleyerek yönetimlerini oluştururlar. Partiler  il ve ilçelerde teşkilatlarını kurar. Parti merkez karar yönetimleri tarafından kendilerince belediye başkanı ve milletvekilleri adayları belirlenir. Bu aday listelerle seçime giderler.       

 Böylece halk sandığa gider ve tercih etmiş olduğu partiye oyunu kullanır. Sandıktan hangi parti çoğunluğu sağlamışsa o parti ülkeyi yönetmeye başlar belli bir süreliğine. Seçimler, süreleri bittikçe tekrarlanarak devam eder.

Partilerin seçip belirlediği bir şekilde seçimler yapılır ve artık ülke o partinin uygulamalarıyla halkın yönetimini sağlamış olur.

Halkın temsilcileri olan belediye başkanları veya milletvekilleri partilerin yetkili kurulları tarafından zaten seçilmiş durumdayken, usuleten halka “gelin siz de bunları onaylayın” deyip sakal altından geçmiş olurlar. Halk, ha oy vermiş ha vermemiş değişen bir şey yoktur. Görüldüğü gibi partiler kendileri seçip kendileri güvey olmuşlardır. Halka avunmak ve partilerini savunmak kalmıştır.

Oysaki halkın kendisinin belirleyip sunduğu belli sayıdaki aday listeyi seçmenin kendi tercihine arz etmektir doğru olanı. Böyle olursa halk kendinin belirleyip tercih ettiği kişi veya kişileri seçmiş olacaktır. Şu anki seçim ise, partilerin belirleyip seçtikleri yani zaten seçilmiş olanlar halkın temsilcisi olmuş oluyorlar. Bu şekilde halkın özgür iradesi değil, partilerin iradesi ortaya çıktığı için özgür seçim ve hür iradenin tecellisi gölgede kalmış demek oluyor ki; bu da insan ruhuna, demokrasinin kurallarına aykırı bir durum olarak sırıtmaktadır.

Eh ne diyelim!, “kendin pişir, kendin ye” türünden değil de, kendin seç, kendin yönet gerçekliği ortaya çıksın demek kalır bizlerede.

Bu secilmiş olarak gördüğümüz temsilcileri bizler mi seçtik, yoksa seçildiler mi?.. Ne dersiniz, gerçekte kim seçmiş oluyor?.. Halk mı, parti mi?.. Ali evlenmiş, Güllü gelin olmuştur zaten… Varın sizler düşünün…

 

Sadece üyeler yorum yazabilir. Yorum yazabilmek için giriş yapın ya da kayıt olun.

KULLANICI GİRİŞİKİMLER ÇEVRİMİÇİ

Şu anda 30 konuk çevrimiçi

İSTATİSTİKLER

Üyeler : 286
İçerik : 333
Web Bağlantıları : 6
İçerik Tıklama Görünümü : 499089
Template Design ah-68 | Copyright © 2019 by selamli.com | Yönetici